Gdy już zdecydowaliśmy w jakim stylu przygotujemy przyjęcie. Gdy są wybrane sztućce i zastawa (o tym możesz przeczytać tutaj : Jak udekorować stół na przyjęcie komunijne!? ) powinniśmy zastanowić się nad najważniejszą częścią dekoracji. Nad kwiatami! A nie jest to tak prosta sprawa jak by się mogło wydawać
Jakie powinny być dekoracje kwiatowe na przyjęcie komunijne!?
Przede wszystkim piękne i wygodne. Urodą kompozycji zajmiemy się za chwilę a teraz pomyślmy o użyteczności
Po pierwsze i najważniejsze - kwiaty nie mogą nikomu przeszkadzać. Na stole i wokół niego musi być miejsce przede wszystkim dla gosci. Komunia to przecież idealny pretekst do rodzinnych spotkań Nie możemy ustawiać kwiatów pomiędzy gośćmi, nie możemy utrudniać im komunikacji. Musimy dobrać odpowiednią wysokość i rozmiar kompozycji, aby podkreślała uroczystość chwili a nie dokuczała swoją obecnością. W tym momencie powstaje pytanie:
Jaki rodzaj stołu wybrać?
Najczęściej mamy do czynienia ze stołami okrągłym lub prostokątnym. Każdy rodzaj wymaga trochę innego podejścia.
Przy stołach prostokątnych musimy zadbać o możliwość komunikacji pomiędzy osobą i siedzącym na przeciwko siebie. Nie powinny się zatem pojawiać na wysokości twarzy jakiekolwiek elementy. Czy to kwiaty czy inne elementy dekoracyjne. W związku z tym kwiaty powinny się znaleźć powyżej wysokości twarzy na wysokich świecznikach czy stojakach lub nisko na stole.
Przy stołach okrągłych zazwyczaj możemy posadzić od 10 do 15 gości. Są one sporych rozmiarów co powoduje, że goście więcej rozmawiają z sąsiadami obok niż po przeciwnej stronie Zatem na środku stołu mamy dużo miejsca do zagospodarowania i możemy się tu "rozpędzić"i realizować wszelkie swoje marzenia.
Jedyne na co musimy zwracać uwagę to pozostawienie wolnej przestrzeni na talerze i potrawy.
Jakie kwiaty wybrać?
Pamiętajmy, że kwiaty są integralną częścią przyjęcia i powinny się z nim łączyć. Dlatego nie jest zalecane by na przyjęcie komunijne wybierać bujne kompozycje z czerwonych róż. Ich symbolika i przesłanie nie łączy się w spójną całość z Komunią dziecka . Lepiej jest wybrać delikatnie szef kwiaty w pastelowych kolorach, niepachnące. Wskazane są wszelkie odcienie różu, ecrue, kremów i błękitów Komunię odbywają się w maju, gdy calya nasza przyroda budzi się do życia i podpowiada nam jakich kolorów i gatunków użyć.
Jaki kształt kompozycji będzie dla nas odpowiedni?
Wszystko zależy głównie od wielkości przyjęcia czyli wielkości stołu. Gdy mamy długi podłużny stół lub stoły ustawione w literę C możemy się zrezygnować z jednej długiej dekoracji na rzecz kilku mniejszych. Ich mobilność będzie wielką zaletą. Np w miarę ubywania potraw i gości możemy je przesuwać w stronę centralnej części. Klasyczne podręczniki florystyczne zalecają nawiązać kształtem kompozycji do kształtu stołu , czyli na stół podłużny - forma wydłużona a na stół okrągły - forma okrągła. Jednak w dzisiejszych czasach mamy całkowitą dowolność.
Czasem warto pokombinować!
Często właściwą decyzją jest podzielenie jednej dużej dekoracji na kilka mniejszych. Ich mobilność jest bardzo dużą zaletą. Gdy zmiejsza się ilość potraw i gości można w każdej chwili dostosować układ kompozycji do nowych okoliczności. Pamiętajmy tylko, aby dekoracje były rozłożone regularnie na całej powierzchni stołu lub stołów, by żaden z gości nie czuł się nieoceniony. Wyjątkiem na którym możemy sobie pozwolić na nadmiar, jest jedynie obszar przed głównym uczestnikiem przyjęcia, czyli komunijnym dzieckiem.
Gdy nie masz już miejsca na stole!
Gdy przyjęcie odbywa się w domu prywatnym, nie zawsze mamy możliwość wyboru stołu i zapewnienia odpowiedniej ilości miejsca każdemu z gości. W takiej sytuacji możemy pomyśleć o zaaranzowaniu "kącika" kwiatowego Czyli po porostu ustawić kompozycje kwiatowe na komodzie w pokoju przyjęcia, czy na dostawionym mniejszym stoliku. Gdy główna, obiadowa cześć przyjęcia się zakończy i że stołu zniknie większość półmisków i waz, możemy przestawić kwiaty na główne miejsce na stole, zapalić dodatkowe świece i cieszyć się odświętną dekoracją.